Ovo može samo Afrički kup nacija: Kamerun od ponora do ekstaze za 4 minuta!

Nogomet 23. jan 202420:36 0 komentara
REUTERS/Luc Gnago

Ludilo zvano Afrički kup nacija nastavljeno je i danas.

Fudbaleri Kameruna znali su da ih samo pobjeda vodi u osminu finala, imali su prednost do 72. minuta, od 85. su gubili, a plasman dalje obezbijedili golom u prvom minutu nadoknade spektakularne utakmice u kojoj je najmanja zemlja kontinentalnog dijela Afrike bila na nadomak najveće pobjede u historiji, a petorostruki prvak na rubu eliminacije u prvoj rundi.

Na kraju, ipak: Gambija – Kamerun 2:3 (0:0), tako da će i „lavovi“ nastaviti takmičenje i ove lude družine u Buakeu.

U isto vrijeme sastali su se Gvineja i Senegal, znajući da su i jedni i drugi prošli dalje, pa je ulog bio samo prvo mjesto i nešto lakši put do četvrtfinala (Senegalci su na kraju slavili), dok je u duelu Gambije i Kameruna već bilo „biti ili ne biti“.

Gambija je znala da će najvjerovatnije proći dalje kao trećeplasirana ako pobjedi, Kamerun je bio siguran da će proći dalje kao trećeplasirani ako pobjedi, ali je u najdužem periodu utakmice rezultat bio onaj koji je značio kraj za oba tima – remi.

Treće izjednačenje došlo je nespretnim autogolom James Gomeza u 87. minutu. Četiri minuta kasnije, na ulasku u nadoknadu vremena, Georges-Kevin N'Koudou perfektno je izveo korner, a mrežu glavom zatresao defanzivac Christopher Wooh.

Ne smijemo ni da pomislimo šta bi se dogodilo da je ova utakmica odigrana u vrijeme kada VAR nije postojao, jer je samo moderna tehnologija spriječila Muhammed Sanneha da postane moderni afrički Diego Maradona.

Viješti napadač Gambije sakrio je igranje rukom pred golom Kameruna i umalo ušao u historiju, jer je sudija Bamlak Tesema bio spreman da prizna pogodak za 3:3 u 94. minutu, ali su se na vrijeme javile kolege iz VAR sobe i reprizirale mu pokušaj obmane na tv ekranu.