Rekord Anfielda i povratak Liverpoola na vrh, preokret Spursa u ludoj završnici

Nogomet 10. feb 202418:15 0 komentara
REUTERS/Phil Noble

U udarnom terminu Premijer lige od 16 sati odigrano je pet utakmica 24. kola. Pobjede su ostvarili Liverpool, Fulham, Sheffiled United, Brentford i Tottenham, koji je do sva tri boda došao u bukvalno posljednjim sekundama meča, u 90+6. minutu!

Ranije tokom dana šampion Manchester Siti je kao domaćin pobijedio na Etihadu ekipu Evertona sa 2:0 golovima Erlinga Haalanda i na nekoliko sati preuzeo prvo mjesto na tabeli.

Liverpool se vratio na čelo tabele očekivanom pobjedom nad Burnelyjem pred svojim navijačima.

Meč je imao historijski karakter jer je igran pred rekordnih 59.896 gledalaca na Anfield Roadu pošto je gornji nivo obnovljene tribine po prvi put potpuno otvoren. Prethodni rekord iznosio je 58.757 i postavljen je još 1949. godine na utakmici protiv Chelseaja.

Svečani ambijent uveličao je vodeći pogodak Dioga Jote u 31. minutu poslije kornera koji je izveo Trent Alexander-Arnold. Portugalcu je to bio 55. gol u dresu Liverpoola, ukupno 99. u engleskom fudbalu (44 je postigao za Wolvese).

Međutim, gosti gosti su uzvratili na isti način. Korner je izveo Josh Brownwhill, a Irac Dara Shea je udarcem glavom na efektan način savladao zemljaka Kellehera, koji je na ovom meču mijenjao standardnog čuvara mreže, Brazilca Alissona Beckera.

Bilo je to u samom finišu prvog poluvremena, ali je vrlo brzo posle pauze Luiz Diaz vratio prednost ekipi Jurgena Kloppa. VAR je potvrdio da asistent gola Harvey Elliott, nije bio u nedozvoljenoj poziciji.

Burnley je mogao do izjednačenja sredinom drugog poluvremena, dve velike prilike propustio je David Fofana, prvi put mu je sjajno odbranio Kelleher, drugi put je bio neprecizan.

Posle toga je Liverpool potvrdio osvajanje sva tri boda, redale su se šanse prije golom gostiju, da bi konačno Darwin Nunez iskoristio centaršut Elliotta i postavio konačnih – 3:1.

Mali derbi igran je u sjevernom Londonu gdje je odlični Brighton dugo vodio protiv domaćeg Tottenhama, ali je na kraju doživeo šokantan poraz. Ali krenimo redom…

Gosti sa juga Engleske poveli su golom Pascala Grossa iz jedanesterca. Prethodno je mladi Holanđanin van de Ven faulirao u svom kaznenom prostoru Dannyja Welbecka

Spursi su izjednačili pola sata prije kraja meča golom Senegalca Pape Matara Sara uz malo sreće i stativu, ali i izvanrednog pasa Kuluševskog sa lijeve strane.

I kad se očekivao kraj utakmice i podjela bodova, pobjedu Sparsima doneo je Velšanin Brenan Johnson u šestoj minutu sudijske nadoknade vremena – 2:1!

U derbiju začelja Sheffiled United je slavio na gostovanju protiv domaćeg Lutona, dok je Fulham istim rezultatom savladao Bournemouth. Siguran kao gost bio je Brentford u Woverhamptonu. Drugi gol postigao je rehabilitovani Ivan Toney.