Ukrajinci zaigrali prvu fudbalsku utakmicu nakon početka rata

Nogomet 07. apr 202219:24 0 komentara
Dynamo Kyiv

Mlada ekipa kijevskog Dynama postala je prva ukrajinska ekipa koja je odigrala utakmicu nakon početka ruske invazije na tu zemlju.

U susretu osmine finala juniorske Lige prvaka Dynamo je u Bukureštu ugostio Sporting iz Lisabona i izgubio sa 1-2.

Dynamovi igrači su na travnjak izašli ogrnuti ukrajinskim zastavama, a plavo-žuta boja mogla se vidjeti i na tribinama stadiona Giulesti u Bukureštu.

Uoči početka susreta minutom šutnje odana je počast žrtvama ruskog napada na Ukrajinu koji traje 42 dana.

Dinamova mlada ekipa bio je jedini ukrajinski tim koji je ostalo u UEFA-inim natjecanjima ove sezone, ali je izgubilo sa 1-2. Diogo Cabral (2, 28) je zabio oba gola za Sporting, a nadu Dynamu vratio je veznjak Volodimir Brazko realiziravši jedanaesterac u 49. minuti. Sporting je ipak zadržao vodstvo do kraja i u četvrtinalu će igrati protiv gradskog suparnika Benfice.

Bolji iz portugalskog okršaja u polufinalu juniorske LP igrat će protiv Juventusa, a u drugom polufinalu snage će odmjeriti Atletico Madrid i RB Salzburg.

Utakmica se prvotno trebala igrati u Kijevu 2. ožujka, ali Sporting nije bio voljan putovati u zemlju, pozivajući se na enormno nagomilavanje ruskih vojnika na granici. UEFA je insistirala da se utakmica igra u Kijevu, pa je datum pomaknula na 9. marta, kada je već počela ruska invazija.

Trener Dynamove prve ekipe Mircea Lucescu organizirao je odlazak svojih igrača u Bukurešt i nastavak treninga, a vlasnik Steaue Gigi Becali pomogao im je oko smještaja i objekata za trening.

Prva ekipa kijevskog sastava će u nadolazećim mjesecima u sklopu kontinentalne turneje za prikupljanje sredstava odigrati niz prijateljskih utakmica protiv vodećih europskih klubova.