Četvrti dan saslušanja zemalja pred MSP-om: Sve više zemalja podržava rješenje sa dvije države

Svijet 22. feb 202415:07 0 komentara
Reuters

Opća skupština UN-a tražila je savjetodavno ili neobvezujuće mišljenje o pravnim posljedicama koje proizlaze iz politike i prakse Izraela na okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući istočni Al-Quds (Jerusalem). Javna saslušanja od 30 minuta 52 države počela su u ponedjeljak u Hagu na Međunarodnom sudu pravde, a države će iznositi stavove do 26. februara. Na sjednici u četvrak argumente su izlagali Jordan, Japan, Irska i druge zemlje. U nastavku donosimo detalje izlaganja.

Jordan: “Izraelu dozvoljeno da djeluje potpuno ne poštujući međunarodno pravo”

Predstavnik Jordana Ayman Safadi je tokom svog izlaganja istakao da se izraelska agresija mora zaustaviti i da “nijedna zemlja ne smije biti iznad zakona”.

Izrael djeluje i dozvoljeno mu je da djeluje potpuno ne poštujući međunarodno pravo. To se ne može nastaviti. Okupacija je nezakonita, nehumana, mora se okončati, a Izrael je sistematski konsolidirao okupaciju koja očigledno negira Palestincima pravo na samoopredjeljenje”, rekao je on.

Michael Wood, koji također zastupa Jordan, rekao je kaže na saslušanju da je “jedini način da se (palestinsko) pravo na samoopredjeljenje ostvari taj da se (izraelska) okupacija završi”.

Istakao je da izraelska politika i praksa krše zakon o okupaciji, koji se primjenjuje na cijeloj okupiranoj palestinskoj teritoriji, te da je Izrael vodio politiku uspostavljanja naselja u takozvanim ispostavama.

Ovo, kako je istakao, potkopava uspostavljanje suverene, nezavisne, susjedne i održive palestinske države.

Izraelska politika i praksa kada se sagledaju u cijelosti ne ostavljaju sumnju u namjeru Izraela da anektira okupiranu palestinsku teritoriju”, rekao je on.

Japan: “Rješenje s dvije države”

Tomohiro Mikanagi, pravni savjetnik japanskog ministarstva vanjskih poslova, rekao je MSP-u da njegova zemlja vjeruje da “rješenje s dvije države u kojem Izrael i buduća nezavisna palestinska država žive rame uz rame u miru i dostojanstvu ostaje jedini održiv put za oba naroda”.

Japan naglašava da sukob između izraelske i palestinske strane ne treba rješavati bilo kakvim nasilnim aktima ili jednostranim djelovanjem, već pregovorima i naporima za međusobno povjerenje među zainteresovanim stranama uz poštovanje međunarodnog prava“, dodao je.

Istakao je da međunarodno pravo o neprihvatljivosti sticanja bilo kakve teritorije nasilnim putem važi i za teritoriju unutar granica koje nisu međunarodno priznate.

Irska: “Izrael koristio različita sredstva da preuzme i održava kontrolu”

Predstavnica Irske Rossa Fanning započela je svoje izlaganje osudom napada Hamasa 7. Oktobra. Međutim, podcrtala je da međunarodno pravo ograničava upotrebu sile u samoodbrani na “ne više od onoga što je neophodno i proporcionalno”.

Istakla je da je stav njene zemlje da je Izrael “prešao ove granice” u svom vojnom odgovoru.

Irska je više puta pozivala na prekid vatre. I zaprepašteni smo implikacijama koje ova posljednja neprijateljstva u Gazi mogu imati na izglede za rješavanje šireg izraelsko-palestinskog sukoba. Irska je bila dosljedan i glasan zagovornik sveobuhvatnog rješenja sukoba u dvije države. Žalimo zbog nedostatka napretka u postizanju tog cilja”, navela je.

Zatim je izjavila da Irska smatra da je “svojom produženom okupacijom palestinske teritorije i aktivnostima naseljavanja koje je tamo provodio više od pola stoljeća, Izrael počinio ozbiljne povrede niza imperativnih normi opšteg međunarodnog prava”.

“Definirajuća karakteristika” izraelske okupacije palestinske teritorije na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući istočni Jerusalem, bila je “kontinuirana aktivnost naseljavanja”, rekla je ona na saslušanju, te dodala da je Izrael koristio različita sredstva da preuzme i održava kontrolu u nevojne svrhe nad što je moguće više palestinske zemlje.

“Kada je preuzeo kontrolu, Izrael je počeo trajnu izgradnju na ovom zemljištu, posebno razvijajući ili ohrabrujući razvoj stalnih naselja, gdje je podstakao veliki broj sopstvenih građana da se presele. Izrael je svojim djelovanjem iz temelja promijenio demografiju Zapadne obale”, navela je.

Irak: “Ratni zločini izvršeni sa zločinačkom namjerom”

Predstavnik Iraka je tokom svog izlaganja izjavio da je njegova zemlja “duboko zabrinuta zbog humanitarne patnje nanesene Palestincima u cijeloj državi Palestini, posebno u Pojasu Gaze”.

Hayder Shiya Al-Barrak je pozvao sud da poštuje prethodne sudske naloge protiv Izraela, kao što su odredbe naložene nakon slučaja genocida u Južnoj Africi, kako bi se “zaustavila mašina za sistematsko ubijanje palestinskog naroda” .

“Nadamo se da će predanost suda pravdi dovesti do dodatnih odluka… potvrđujući posvećenost okončanju kampanje masovnih ubistava i sprječavanju djela genocida, kao i politike uznemiravanja, blokade i izgladnjivanja protiv palestinskog naroda”, rekao je.

Posebno je osudio “varvarske radnje” koje je počinio Izrael, uključujući “zračne napade i raketne napade na civile”.

Ova djela predstavljaju ratne zločine izvršene sa zločinačkom namjerom i predstavljaju ozbiljna kršenja zakona ratovanja”, rekao je on, dodajući da Izrael “mora biti pozvan na odgovornost“.

Al-Barrak je zaključio izlaganje s pozivom MSP-u da donese odluke “koje štite živote palestinskih muškaraca, žena, djece i staraca, omogućavajući im da uživaju dostojanstven i siguran život gdje se ostvaruju sva ljudska prava”.

Iran: “Ovo je kolektivna pravna i moralna odgovornost”

Raza Najafi, zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova za pravne i međunarodne poslove, rekao je sudu da je svijet sada “na prekretnici u historiji” čovječanstva.

Mišljenje ovog suda može postaviti temelj za spašavanje života hiljada nevinih žena i djece i doprinijeti legitimnom zahtjevu ljudi lišenih inherentnog prava na samoopredjeljenje”, rekao je on.

Naveo je da je “nedjelovanje ili nedovoljna akcija Vijeća sigurnosti” jedan od “glavnih uzroka produžene okupacije Palestinaca”.

Sva zvjerstva i zločini koje je počinio izraelski režim u proteklih skoro osam godina posljedica su takvog nedostatka djelovanja“, rekao je on.

Istakao je da je čak i danas Vijeće sigurnosti UN-a “paralizovano zbog zastoja” izazvanog “određenom stalnim članom”.

Završio je izlaganja rekavši da se od suda očekuje da pruži svoje savjetodavno mišljenje na način “koji efektivno i praktično konsoliduje vladavinu zakona” i koji bi ulio “nadu Palestincima da će pravda na kraju pobijediti”.

“Ne trebamo ih ostaviti same i iznevjeriti”, rekao je on, te dodao: “ovo je kolektivna pravna i moralna odgovornost i moramo je odgovorno ispunjavati”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!