Kapelica u kojoj su Palestinci našli utočište: “Nadamo se da će neko dobrog srca zaustaviti rat”

Svijet 22. feb 202417:57 0 komentara
X (Screenshot)

Okružena komadima betona i raznesenim okolnim zgradama, crkva u gradu Gazi na sjeveru enklave pretvorena je u improvizirani hitni odjel za Palestince ranjene u ofanzivi izraelskih snaga. Kapelica Svetog Filipa pruža utočište nekolicini prognanika, uključujući i malu djecu. Ljekari se u tišini brinu za ranjenike.

Mohammed Taysser Sadallah Al-Zarik, amputirac, jedan je od tih pacijenata. “Pozivam cijeli svijet da mi pomogne da izađem (iz Gaze) da dobijem umjetni ud za nogu”, rekao je u utorak za CNN. “Ne mogu više ovako”.

Al-Zarik, 22, kaže da je ranjen u napadu na četvrt Al-Zaytoun u gradu Gazi, u kojem je ubijen i njegov rođak. Njegov invaliditet se povećao kada su doktori pronašli tumor i morali su mu ukloniti još jedan dio noge, prema riječima njegovog oca Abu Mohammeda Al-Zarika.

Nadam se da će ga izvući odavde na liječenje, ovdje nema liječenja”, dodao je Abu Mohammed Al-Zarik. “Ovdje nije ostalo ništa”.

Posljednjih je sedmica izraelska vojska pojačala zračne napade na dijelove centralne i sjeverne Gaze. Čitave su porodie izbrisane, a izbjeglička skloništa sravnjena s zemljom. Stotine hiljada raseljenih civila koji su nekoć našli utočište u bolnicama sada su ponovo u bijegu – dok su medicinske ustanove diljem enklave srušene bombardiranjem ili pod opsadom.

Južnije, u Rafahu, neki civili žure prema sjeveru uoči očekivane izraelske kopnene ofanzive. Nekoliko Palestinaca je za CNN reklo da nema mira među ruševinama.

Pozivam sve vlasti i svijet da pogledaju mog sina i smiluju mu se”, moli stariji Al-Zarik. “Dečko ima samo 22 godine… Tek je započeo svoj život”.

‘Paraliziran’ zdravstveni sistem

“Vidjeli smo stvari koje niko nikada nije vidio, a niko ne može ni zamisliti”, rekao je za CNN Salah Abu Issa, doktor koji volontira u kapeli. “Ova dvorana sada je puna ozlijeđenih ljudi. Cijeli zdravstveni sektor je paraliziran u Gazi, većina bolnica ne radi”.

Izraelsko bombardiranje i oštra ograničenja pomoći koja ulazi u pojas umanjili su kritičnu hranu, gorivo, vodu i medicinske zalihe, desetkovali zdravstveni sistem i izložili cjelokupnu populaciju od više od 2,2 miliona ljudi masovnom raseljenju i smrtonosnim bolestima.

Od 14. februara, samo 11 od 36 bolnica u Gazi djelomično funkcionira, dok su tri na minimumu funkcionalnosti, prema humanitarnoj organizaciji Medical Aid for Palestinians.

U utorak je Palestinsko društvo Crvenog polumjeseca (PRCS) saopštilo da je njihova bolnica Al-Amal bila izložena izravnim napadima. Izraelske snage također su gađale treći sprat bolnice i spalile dvije sobe, dok su članovi PRCS tima i delegacija UN-ove agencije za palestinske izbjeglice bili u dvorištu bolnice. Dva očevidca u bolnici rekla su za CNN “da nisu vidjeli nikakve militante u bolnici”.

Bolnice su zaštićeni civilni objekti prema međunarodnom humanitarnom pravu. Protuzakonito je, uz nekoliko iznimaka, napadati medicinske ustanove ili ih na drugi način sprječavati u pružanju njege. Bolnica može izgubiti status zaštićene zone samo ako je koristi naoružana skupina za radnje koje se smatraju “štetnima za neprijatelja”.

No, i tada su pacijenti i osoblje unutra i dalje zaštićeni načelom razmjernosti. Prije izvođenja napada mora se dati upozorenje i vrijeme za sigurnu evakuaciju.

IDF tvrdi da Hamas djeluje izvan bolnica, nazivajući to kršenjem “stroge zabrane međunarodnog prava protiv korištenja medicinskih ustanova kao štitova za vojne operacije”. Hamas poriče da koristi bolnice kao paravan. CNN ne može neovisno potvrditi nijednu tvrdnju.

Doktori ističu da se bore s liječenjem pacijenata.

Čak i uz nedostatak lijekova i opreme, trudimo se pružiti najbolje medicinske usluge”, dodao je Abu Issa, liječnik u kapelici. “Situacija je stvarno loša i bolna”.

‘Naša djeca su ranjena, amputirana i ubijena kao mučenici’

Iza ugla kapelice, malo dijete koje nosi plišanog medvjedića hoda među rijekama raseljenih Palestinaca koji su prisiljeni evakuirati se iz sjeverne Gaze.

Neki su putovali na biciklima ili kolima koja su vukli konji ili magarci, dok su drugi pješice nosili oskudnu imovinu.

Bježimo s jednog mjesta na drugo… bili smo raseljeni više od 100 puta”, rekao je u utorak za CNN Ahmed, civil koji je bježao od granatiranja u gradu Gazi. “Čudom smo uspjeli pobjeći. Čak smo morali otići u japankama”.

Izraelska vojska pokrenula je u utorak topničku, raketnu vatru i zračne napade u četvrti Al-Zaytoun, jugoistočno od grada Gaze, izazivajući razaranje i uzrokujući žrtve. IDF je u srijedu i četvrtak rekao da je koristio zračne napade i borbene avione “gađajući teroriste”.

Hiljade Palestinaca bile su prisiljene evakuirati se iz nekoliko četvrti, tražeći utočište prema zapadnom dijelu grada Gaze, posebno oko bolnice Al-Shifa.

Slike koje su u utorak kružile društvenim medijima prikazuju letak koji je izdao IDF u kojem se civilima naređuje da evakuiraju četvrti Al-Zaytoun i Turkoman na južnom rubu grada Gaze, govoreći im da idu u preporučene “humanitarne zone” kroz ulicu Salah Eddin. CNN je ranije izvijestio da su neki palestinski civili koji su slijedili naredbe za evakuaciju kasnije ubijeni u izraelskim napadima.

Drugi civil, Abu Tareq, koji je bio umotan u sivi flis i šešir, rekao je za CNN kako se nada da će “neko dobrog srca zaustaviti rat protiv nas”.

“Cijelo područje je raseljeno zbog intenziteta granatiranja tokom noći”, rekao je stariji Palestinac.

Naše kuće su uništene. Naša djeca su ozlijeđena, amputirana i ubijenakao mučenici. Gdje možemo ići? Iscrpljeni smo”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!