Vila "Aurora“ u Trstenom, hotel "Vis" u Dubrovniku, "Hep" u Makarskoj, Energopetrolove pumpe, Šipad u luci Šibenik, terminal u Pločama, samo su dio bh. imovine u Hrvatskoj, bez koje bi BiH mogla ostati.
Općina Gradac ima čak 15 odmarališta, hotela i dugih nekretnina bosanskohercegovačkih vlasnika, u pitanju su privredna društva, sindikat i Grad Mostar.
Usvojenim Zakonom o upravljanju državnom imovinom, Hrvatska neke od ovih objekata može dati u zakup na 30 godina, a po čijem isteku će ih ulagači moći i otkupiti.
Ruševni objekti na atraktvnim lokacijama uz more u Gradcu. Riječ je o prijeratnim odmaralištima radnika iz BiH. Devastirani zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa. Za mještane predstavljaju ruglo – za turiste atrakciju.
“Pitali smo našeg vodiča, zbog čega se ove ruševine ne obnove, kazali su nam da je problem imovinsko-pravnih odnosa BiH i Hrvatske. Da 30 godina nisu u funkciji, da je teško naći kupca, a da su vlasnici iz BiH. U Njemačkoj imamo slične ruševine, pa smo iskoristili priliku da napravimo nekoliko zanimljivih fotografija”, kazala je turistkinja iz Njemačke.
Najveći problem je dokazivanje vlasništva i pravnog slijeda, kaže nam bivši zamjenik načelnika općine Gradac i trenutni predsjednik Turističke zajednice.
“Dolazili su mnogi, međutim niko sa punopravnom dokumentacijom i dokazima o vlasništvu i pravnom slijedištu”, poručio je Davor Andrijašević.
Tako na primjer Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH u općini Gradac potražuje dva objekta Odmaralište trgovinskih radnika “Trgovci” i objekt Vile Bosanke. Međutim, godinama nije u mogućnosti dokazati, a time niti uknjižiti vlasništvo nad ovim nekretninama.
Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH je kazala:
“I u BiH i u Hrvatskoj smo pokušavali, pokušavali smo angažiranjem odvjetnika kojima smo dali rok od godinu dana da pokušaju doći do tih papira, nažalost ni to nije uspjelo, išli smo na varijantu da probamo naći zainteresiranog kupca, pa da onda i pod cijenu da prodamo tu imovinu za znatno manji iznos nego što vrijedi , ni to na kraju nije uspjelo.”
Sada je cijeli proces upućen na Agenciju za privatizaciju FBiH.
Nekadašnji hotel “Đuro Salaj” koji se nalazi uz samu plažu u Gradcu, a kojeg Agencija za privatizaciju FBIH već godinama pokušava prodati, baš kao i odmaralište “Valter-Perić”, međutim bezuspješno.
Procjenjena vrijednost nekretnine Hotel Đuro Salaj je 4.250.000 Eura, a odmaralište Valter Perić na iznos od 1.029.000 KM. U konkretnom slučaju, usvajanje Zakona o upravljanju državnom imovinom Republike Hrvatske se, kako navode u ovoj Agenciji ne bi trebalo reflektirati na ovu imovinu, s obzirom na to da je ista vraćena u posjed Federacije BiH.
“Svojom odlukom, Vlada Federacije BiH je ovlastila direktora Agencije za Privatizaciju u Federaciji BiH za navedenu prodaju. Istovremeno, Agencija za Privatizaciju u Federaciji BiH je obezbijedila punomoćja i ovlaštenja suvlasnika nekretnina da Agencija može, u njihovo ime, zaključiti ugovor o kupoprodaji”, navode iz Agencije za privatizaciju.
No bivšim odmaralištima, kod kojih nisu riješena imovinsko-pravna pitanja pored novog zakona prijeti i rušenje zbog stanja u kojem se nalaze i prijetnje koju predstavljaju za stanovništvo, priča nam načelnik općine. Za ovakvo stanje odgovorni su, kaže on, i BIH i Hrvatska.
“Problem je u BiH što se ne zna ko je vlasnik i bh. sudovi nisu donijeli pravomoćnu presude za masu objekata, a Hrvatska jer je bila zabrana raspolaganja, koja se nije digla do dan danas”, rekao je Matko Burić, načelnik općine Gradac.
Usvajanjem novog Zakona o državnoj imovini Republike Hrvatske, najviše će koristi imati jedinice lokalne samouprave, smatra Burić, jer će aktivacija ovakvih objekata doprinijeti privrednom rastu i zapošljavanju.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku