
NATO je upozorio na opasnost od “sigurnosnog vakuuma” u Bosni i Hercegovini, dok je u isto vrijeme ugostio političarku koja je pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije, piše EUobserver.
“Nećemo prihvatiti bilo kakav sigurnosni vakuum u Bosni i Hercegovini. I nećemo dopustiti da teško stečeni mir bude ugrožen”, izjavila je zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska u Briselu dana.
“Dejtonski mirovni sporazum mora se poštovati… ustavni poredak Bosne i Hercegovine mora se poštovati”, dodala je.
Šekerinska je dala kratku izjavu u sjedištu NATO-a bez odgovaranja na novinarska pitanja.
NATO nije odgovorio na upit EUobservera da li je sastanak pomogao u smirivanju tenzija.
“Tokom diskusije ponovljeno je da je savez i dalje zabrinut zbog nedavnih dešavanja i njihovih negativnih posljedica, uključujući i za ustavni poredak zemlje i funkcionalnost državnih institucija”, saopćeno je naknadno.
NATO također nije odmah odgovorio na pitanje o svojoj politici u vezi s primanjem posjetilaca koji su pod sankcijama vodećih članica saveza.
Predstavnica Republike Srpske koja se u utorak sastala sa Šekerinskom, Željka Cvijanović, podliježe zabrani ulaska u SAD i zamrzavanju imovine od jula 2023.
Američko Ministarstvo finansija navelo je da ona “prijeti stabilnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine” jer je javno podržala zakon u bh. entitetu Republika Srpska (RS) koji podriva Ustavni sud BiH.
Također je pod sankcijama Ujedinjenog Kraljevstva od aprila 2022.
“U oktobru 2021. Željka Cvijanović je iskoristila svoju funkciju da predloži zakon u Republici Srpskoj s ciljem prenosa državnih nadležnosti na entitetski nivo. Cvijanović je javno veličala ratne zločince i negirala genocid u Srebrenici”, navodi se u obavijesti o sankcijama Velike Britanije.
Njemačka i Austrija su također uvele sankcije predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku zbog njegovih secesionističkih nastojanja, ali ne i Cvijanović.
Ministri vanjskih poslova EU su u ponedjeljak u Luksemburgu razgovarali o krizi u BiH, ali su odbili uvesti sankcije Dodiku, uprkos tome što su ih Berlin i Beč na to pozvali.
EUobserver piše da se Dodik trenutno nalazi u Banjoj Luci uprkos nalogu za njegovo hapšenje koji je izdalo pravosuđe BiH, a koji državna policijska agencija SIPA “nije u stanju sprovesti zbog prisustva snaga sigurnosti RS-a”.
Govoreći nakon sastanka ministara EU, šefica evropske diplomatije Kaja Kallas izjavila je: “Svaki pokušaj razbijanja Bosne i Hercegovine je neprihvatljiv. Politički lideri moraju prevazilaziti podjele, a ne produbljivati ih”.
Cvijanović je posjetila sjedište NATO-a u decembru prošle godine, kada se sastala i s komesarkom za proširenje EU Marte Kos i predsjednikom Evropskog vijeća Antóniom Costom.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!