Na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija danas je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Za Rezoluciju je glasalo 84 zemlje, 19 je bilo protiv, a 68 suzdržano.
Većina zemalja članica UN-a odlučila je da se 11. juli svake godine obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom o genocidu u Srebrenici 11. juli je odobren na isti način na koji je 27. januar određen za Dan sjećanja na holokaust, a 7. april kao Međunarodni dan razmišljanja o genocidu nad Tutsima 1994. u Ruandi.
Na N1 pratite specijalnu emisiju, kao i prijenos zasijedanja Generalne skupštine UN u vezi sa rezolucijom o genocidu u Srebrenici OVDJE.
Srebrenica utonula u tišinu koja boli i svjedoči
Grad čije se ime našlo u udarnim vijestima svih svjetskih medija, grad koji je od danas sinonim za genocid na cijeloj planeti opet je utihnuo.
Tako to biva, ta bol koja u Srebrenici živi i živjet će dok je bude, svojom tišinom još jednom je nadjačala sve one koji pokušavaju da je ospore ili da je iskoriste.
Oni koji su u Srebrenici bili, čuli su šta ta tišina priča, ako imaju čisto srce. Zidovi zgrada, starih kuća, zelene livade, pričaju isto. To što čisto srce čuje neosporiva je istina.
Nekad tu tišinu poremete brza službena vozila političara. Sirene. Užurbane novinarske ekipe. No, brzo se sve vrati na staro.
Srebrenica boli i tamo je bio genocid.
Kako noćas izgleda Srebrenica pogledajte u fotogaleriji.
Političari iz Republike Srpske koriste istu matematiku – broj suzdržanih smatraju protivnicima Rezolucije
Nakon što je danas na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici sa 84 glasa zemalja članica, uslijedile su brojne reakcije pa tako i one iz Republike Srpske.
Prvi se oglasio Milorad Dodik, predsjednik ovog bh. entiteta koji, uprkos činjenici da je Rezolucija usvojena i dalje tvrdi da je ona propala te da nije postojala ni natpolovična većina za njeno izglasavanje.
Istog mišljenja su i drugi političari iz RS koji su, između ostalog, o ovom pitanju javno govorili.
Protiv Rezolucije je bilo 19 zemalja, dok je njih 68 bilo suzdržano, međutim, upravo je taj podatak bio glavna teza za koju su se “uhvatili” političari iz RS smatrajući da to znači da automatski te države nizu za usvajanje ovog dokumenta.
Ipak, te tvrdnje demantuju upravo izjave predstavnika ovih zemalja koje su, većinom, priznale genocid i žrtve Srebrenice obrazlažući da će biti suzdržane uglavnom zbog mira i stabilnosti u svijetu.
Detaljno čitajte OVDJE.
Komentar Nebojše Vujovića: Vučić promašio datum dolaska u New York
Nekadašnji ambasador SRJ u Vašingtonu Nebojša Vujović naveo je u izjavi za N1 da je "Aleksandar Vučić promašio datum dolaska u New York, misleći da je kraj augusta i da ide da bodri Đokovića".
Kompletan komentar pročitajte na ovom linku.
Denis Bećirović poslao poziv Aleksandru Vučiću
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović u razgovoru za N1 pozdravio je današnje glasanje u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija gdje je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici.
“Da 21. stoljeće proglasimo stoljećem mira na Zapadnom Balkanu. Ova Rezolucija treba da bude povod za katarzu u regiji, a ne za bilo kakve tenzije u regiji”, zaključio je Denis Bećirović.
Kompletnu vijest pročitajte OVDJE.
Nakon usvajanja Rezolucije o genocidu: Suzdržano nije protiv!
Činjenica da su za rezoluciju o obilježavanju dana sjećanja na genocid u Srebrenici glasale 84 zemlje, da je 19 zemalja bilo protiv a 68 bilo suzdržano su određeni zvaničnici u BiH regiji protumačili kao UN nije bio za rezoluciju te su je okarakterisali “propalom”. Tačno je da su mnoge države bile suzdržane, ali isto tako su mnoge od njih u svom obrazloženju jasno navele da je genocid u Srebrenici počinjen, da to ne poriču i da to nije razlog njihove odluke.
Većina suzdržanih, a i dio onih koji su glasali protiv rezolucije, navelo je da je njihova odluka takva zbog onoga što smatraju selektivnim pristupom po pitanju genocida.
Kompletnu analizu pročitajte OVDJE.
Konaković: Svim zemljama koje su danas glasale protiv Rezolucije uputit ću protestnu notu
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković obratio se javnosti nakon što Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena u Generalnoj skupštini UN-a. Istakao je kako je istinski sretan što je istina danas pobijedila. Najavio je da će Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine uputiti protestnu notu zemljama članicama Generalne skupštine UN koje su glasali protiv - 19. Također, uputio je oštru poruku Miloradu Dodiku i svima onima koji govore o destablizaciji države da će u bilo kakvom pokušaju djelovanja u tom smislu dobiti snažan odgovor institucija.
Kompletno obraćanje državnog ministra vanjskih poslova pročitajte OVDJE.
Vučić se ponovo obratio u UN-u: Vi koji ste glasali “za” niste uspjeli!
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ponovo se obratio na Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija nakon što je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici. "Htjeli su da stave žig na naše čelo i nisu uspjeli", ocijenio je on.
Vučić je zaključio da Rezolucija u “bilo kojem nacionalnom parlamentu ne bi uspjela”.
“Rezultat je sljedeći, 84 zemlje su glasale za Rezoluciju. U bilo kom nacionalnom parlamentu ovakav akt ne bi uspio. Ovo je jedino mjesto na svijetu da je takav dokument donijet. Ljudi su citirali doprinos amandmana, a to je dalo doprinos samo većoj konfuziju. Željeli su da zavaraju neke države članice o pravnoj prirodi ovog pitanja”, ponovio je neutemeljene optužbe srbijanski predsjednik koji je više pita govorio kako Rezolucija o genocidu u Srebrenici želi teret “kolektivne krivice” prebaciti na pleća Srbije i bh. entiteta Republika Srpska.
Detalje pročitajte OVDJE.
Aleksandar Vučić se oglasio na Instagramu nakon usvajanja Rezolucije
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na svom je Instagram nalogu objavio prvu reakciju nakon što je u Generalnoj Skupštini UN-a usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici.
“Predaja za nas nikad nije bila opcija. Ponosan na slobodnu Srbijui herojski srpski narod”, napisao je predsjednik Srbije na Instagramu.
Prije nego je usvojena Vučić je kazao da “želi raskrinkati neistinito i lažno opravdanje za usvajanje Rezolucije”.
“Ja sam se poklonio svim žrtvama sukoba u BiH, srpskim i bošnjačkim a i ranije sam se poklonio i položio cvijeće. Teško je govoriti nakon Njemačke koja je najjača zemlja u Evropi i vjeruje da ima moralno pravo da pridikuje svima koji se ne slažu”, kazao je Vučić.
Marko Milanović: Demokratski svijet podržao Rezoluciju, protiv bile diktature
Generalna skupština UN-a usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici sa 84 glasa za. Redovni profesor međunarodnog prava Univerziteta u Redingu Marko Milanović je rekao da su zemlje koje su podržale Rezoluciju „sve demokratske zemlje manje, više na svijetu“.
Kolona automobila sa srbijanskim zastavama u Beogradu
Prekoputa Skupštine Srbije, na Trgu Nikole Pašića, nalazi se kolona automobila sa srbijanskim zastavama.
Istovremeno, ispred zgrade Vlade Crne Gore održava se skup u cilju u cilju “izražavanja nezadovoljstva” zbog glasanja izvršne vlasti u Generalnoj skupštini UN-a kojim je podržana Rezolucija o genocidu u Srebrenici.
Okupljeni skandiraju “izdaja” i “Rusija”, kao i ime ratnog zločinca Ratka Mladića, osuđenog za genocid u Srebrenici.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare