Premijer Federacije ne prestaje da iznenađuje, najčešće negativno svojim nepromišljenim izavama. Ona posljednja na tome da nismo žurili sa nabavkom vakcinom, ne želeći da budemo pokusni kunići - ponovo je izazvala buru reakcija. Pojedinci su se našalili na račun izjave, no drugi su u nevjerici, i pitaju se treba li tražiti krivičnu odgovornost?
Iako su pojedine zemlje, poput Srbije, sa masovnom vakcinacijom građana protiv koronavirusa počele još prije pola godine, Federacija BiH tek očekuje prve direktne nabavke vakcina. A premijer entiteta poručuje: Sa nabavkom nismo žurili.
“Mi u tom globalnom svijetu na određen način nismo potrčali prvi i bili neki pokusni kunići”, izjavio je Novalić.
“Pokusni kunići” Fadila Novalića
“Mi se ovako osjećamo ko pokusni kunići. Imam dojam da se s nama neko zafrkava”;
“Mi smo svakako pokusni kunići ovdje u Bosni, svako se nešto nama bavi a najmanje mi sami sobom”;
“Ja se mogu samo nasmijati. Ovo je apsurd apsurda. Rusi već vakcinišu mace i cuke po kući”;
“Očito je da su oni nesposobni da nabave vakcine, pola svijeta je već nabavilo, kasnimo u regionu za svima tako da on sad izmišlja svakakve izjave. Najbolje bi bilo da šuti i radi svoj posao”;
“Puno nas štiti, čini mi se da nas štiti od svega”, samo su neke od reakcija.
A da federalni premijer previše štiti stanovništvo našalili su se i građani na društvenim mrežama.
Mnogo reakcija na društvenim mrežama
“U teškim vremenima jako je važno imati lidere koji brinu o stanovništvu.”
“Političari u BiH, štiteći građane koji ih plaćaju, ne trče za vakcinama, kako ovi ne bi bili pokusni kunići. Samo za pokvarenim kineskim respiratorima od kojih pucaju pluća. Od 10 miliona KM”, komentari su na društvenim mrežama.
Pokušaj opravdanja spore nabavke vakcina ili ne, jedno je sigurno-izjava federalnog premijera nije izmamila osmijeh na lice članovima porodica blizu 9 i po hiljada žrtava koronavirusa u našoj zemlji.
Ukoliko su federalne vlasti zaista svjesno odugovlačile s nabavkom vakcina, koje je u to vrijeme već odobrila Svjetska zdravstvena organizacija i koje su se koristile u najrazvijenijim zemljama svijeta, koliko je ljudskih života moglo biti spašeno?
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare