Bosna i Hercegovina i dalje bilježi negativne trendove kada je u pitanju uvoz/izvoz, a frapantna je činjenica da povećavamo uvoz čak i drvnih sortimenata, sirovog drveta, ali i finalnih proizvoda.
Nevjerovatna je informacija da je u Bosnu i Hercgovinu uvezeno sirovog, neobrađenog drveta, dakle i balvana preko 206 miliona kilograma, odnosno u vrijednosti od 78 miliona KM.
U istom periodu, za prvih jedanaest mjeseci 2022.godine izvezeno je drveta u vrijednosti od nešto više od 27 miliona KM.
Računica je jasna, u spoljnotrgovinskoj razmjeni neobrađaenog, oklesanog ili grubo obrađenog drveta u minusu smo čak 50 miliona maraka.
Drvo smo uvozili najviše iz Poljske, Češke, Mađarske, Njemačke, Slovenije, Srbije, Austrije.
Više od polovine izvezenog drveta iz BIH je otišlo za Kinu, u novcu oko 15 miliona KM.
Iako se smatra da je Bosna i Hercegovina prva po šumskom bogatstvu na Balkanu, ovi podaci su alarm za uzbunu, jer otvaraju mnoga pitanja.
Pored balvana, uvozimo i čačkalice, pa se mnogi pitaju zar makar takav finalni proizvod ne možemo proizvesti od domaće sirovine.
Podaci Uprave za indirektno oporezvanje BIH govore da smo ove godine uvezli na milione čačkalica, u ukupnom iznosu pod zajedničkim tarifnim brojem 4419, koji se odnosi na kuhinjske proizvode od drveta.
Najviše čačkalica, čak polovinu ukupnog iznosa naručili smo iz daleke Kine, a država ima duplo slabiji ukupni izvoz od ukupnog uvoza ove grupe drvnih proizvoda.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad