Sudija Suda Bosne i Hercegovine Branko Perić je informaciju da je protiv njega po službenoj dužnosti formiran predmet u Kancelariji disciplinskog tužioca okarakterisao kao glupost.
“Ne komentarišem gluposti”, rekao je Perić za N1 nakon što je Kancelarija disciplinskog tužioca protiv njega formirala predmet po službenoj dužnosti.
Iz Visokog sudskog i tužilačkog svijeća (VSTV) potvrđeno je za N1 da je Kancelarija disciplinskog tužioca VSTS BiH formirala po službenoj dužnosti predmet protiv sudije Perića.
Perić je jučer tokom izricanja presude federalnom premijeru Fadilu Novaliću i ostalima koji su optuženi za nezakonitu nabavku 100 respiratora 2020. godine, koji su plaćeni 10,5 miliona KM, izdvojio mišljenje u kojem je obrazložio zašto je protiv osuđujuće presude.
Na taj način je sudija Perić navodno prekršio Zakon o krivičnom postupku BiH, jer glasanje sudija u Sudskom vijeću mora biti tajno, a izdvojeno mišljenje ne smije biti objavljeno.
“Nisam mogao podržati mišljenje mojih kolega u pogledu osuđujućeg dijela presude. Moja ocjena izvednih dokaza se u potpunosti razlikovala od njihovog pristupa“, rekao je jučer, između ostalog, Perić na početku svog izlaganja.
Presudu je izreklo sudsko vijeće koje čine Branko Perić, Braco Stupar i Goran Radević. Sa osuđujućom presudom u potpunosti se nije složio predsjedavajući Branko Perić i on je izdvojio svoje mišljenje.
Podsjećamo, Perić je prilikom izdvajanja mišljenja rekao da pogrešno tumačenje i loša prosuda zakona ne mora značiti krivično djelo i da ponekad i sudije to rade pa za to ne budu osuđeni. Ponovio je da je namjera u to vrijeme kada je vladala pandemija koronavirusa neko morao donijeti tu hrabru odluku da se nabave respiratori te da ne vidi namjeru da se bilo ko želio okoristiti, već da je to učinjeno u korist zdravlja građana, ali je saglasan za to da se trebala formirati Komisija koja bi donosila odluke kada je u pitanju nabavka medicinske odluke, ali smatra i da bi se i ona našla na optuženičkoj klupi.
U izdvojenom mišljenju on smatra da tužioci nisu uspjeli dokazati da su se osuđeni udružili da bi na kriminalan način nabavili respiratore već da su za svoje tvrdnje iznijeli poruke iz Viber grupa koje nisu bile i najjasnije.
Sud BiH osudio je premijera Federacije BiH /FBiH/ Fadila Novalića na četiri godine zatvora, suspednovanog direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka na šest, a Fikreta Hodžića, vlasnika “Srebrene maline”, na pet godina zatvora za nezakonitu nabavku 100 respiratora 2020. godine, koji su plaćeni 10,5 miliona KM.
Federalna ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena je optužbe za nesavjestan rad u službi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare