Zatajila novinarska objektivnost i u Srbiji i u Hrvatskoj

Regija 12. aug 201518:46 > 20:46
N1 info

O obilježavanju 20. godišnjice od vojne akcije "Oluja", mnogo se pisalo u srbijanskim, ali i hrvatskim novinama.

U srbijanskom Birou za društvena istraživanja urađena je analiza štampe za obje strane u periodu od 3. do 5. avgusta, na osnovu koje je utvrđeno da je novinarska objektivnost zatajila, dok je akcenat stavljen na isticanju žrtava i pobjede.

Uoči i tokom obilježavanja dvadesetogodišnjice od vojne akcije “Oluja”, naslovi u srbijanskim novinama : “Tuga duga 20 godina”, “Ustaše slave klanje Srba”, a u hrvatskim – “Dani ponosa” i “Heroji Oluje”. Stručnjaci kažu da je sa obje strane izostala novinarska objektivnost.

Kako je politika diktirala da se jedna, odnosno druga strana fokusira na nešto tako se to i događalo u medijima. U Hrvatskoj je to bila ta pobjednička atmosfera, a u Srbiji je bila jedna, rekao bih revizionistička atmosfera u medijima koja je potpuno odsjekla čitav period prije 1995. Oluja je prosto pala sa neba ukoliko se prate srbijanski mediji”, kaže novinar Miloš Teodorović iz Radija Slobodna Evropa.

A medije iz obje države pratili su u Birou za društvena istraživanja, gdje su utvrdili da je dnevni list Danas imao čisto informativne naslove, dok je Informer donosio revanšističke i za hrvatsku okrivljujuće naslove. S druge strane, hrvatske novine imaju najviše pobjedničkih naslova gdje prednjači Jutarnji list, baš kao i Slobodna Dalmacija.

Željko Rakovac iz Biroa za društvena istraživanja ističe: “Prosto, ni jedna ni druga strana ne postavljaju pitanja, što i jedna i druga strana ne prenose stavove druge strane. Ova slika koja se stvorila u novinama je zapravo slika kao da se rat jučer završio, gdje s jedne strane imate vojsku, s druge strane imate žrtve, dok o priči pomirenja i međusobnog razumijevanja ne postoji apsolutno ništa”.

U istraživanju je navedeno i da je informativna hrvatska strana bila slabija u odnosu na srbijansku štampu. Saša Leković, predsjednik hrvatskog novinarskog društva kaže da su i prije same proslave upozoravali pojedini mediji u Hrvatskoj na pisanje, pošto objektivnost često zakaže.

Objektivnih informacija je bilo i na naslovnim stranama ali dominirale su one drugačije – kadkad subjektivne i nacionalističke.