N1

Vikend iza nas donio nam je početak i u većini nogometnih liga širom svijeta.

Nastupili su i brojni reprezentativci Bosne i Hercegovine, ali i oni koji bi potencijalno mogli obući dres Zmajeva.

Neki od njih su se istakli, a mi vam donosimo listu deset najboljih prema izboru sportske redakcije portala N1 Bosna i Hercegovina:

1. Edin Džeko (Fenerbahce 2:1 Gaziantep): Kapiten reprezentacije još jednom je pokazao neupitnu klasu. I sa 37 godina na leđima pokazao je da je jedan od najboljih napadača u Evropi. Dijamant je debitovao u turskoj Superligi kao kapiten Fenera, a postigao je dva pogotka u pobjedi svoj ekipe. Džeko je pogađao u 3. i 18. minuti susreta što se na kraju ispostavilo dovoljnim za pobjedu. Iako je stigao ljetos u tim već je zadužio kapitensku traku, a navijači su to znali nagraditi aplauzima.

2. Benjamin Tahirović (Ajax 4-1 Heracles): Benjamin Tahirović je ljetos dres Rome zamijenio onim Ajaxovim i prema mišljenju brojnih stručnjaka napravio sjajan potez. 20-godišnji veznjak već se ustalio u prvu postavu novog tima, a u pobjedu Ajaxa na otvaranju Eredivisie pružio je sjajnu partiju. Tahirović je za “Kopljanik” odigrao cijeli meč, upiso asistenciju za Kudusa i zaradio žuti karton. Prema ocjeni SofaScorea dobio je ocjenu 8.0 i bio među najbolje ocijenjenim igračima.

Ajax FC

3. Adi Nalić (Hammarby 1:0 Elfsborg): Povremeni reprezentativac Bosne i Hercegovine oporavio se nakon teške povrede, a proteklog ljeta dres Malmea zamijenio je onim Hammarbyja. Za sada se to čini kao sjajan potez, a Nalić pruža veoma dobre partije. Proteklog vikenda postigao je drugi gol u sezoni i tako donio pobjedu svojoj ekipi. Posebno impresivan je način na koji je Nalić postigao gol za svoju ekipu, a moći ćete ga pogledati u prilogu. Nalić je proglašen i igračem utakmice.

4. Said Hamulić (Volendam 1:2 Vitesse): Imao je mladi bh. napadač mnogo problema nakon prelaska u francuski Toulouse, ali čini se kako je to sada prošlost. Ovog ljeta stigao je na pozajmicu u Vitesse, a već je projnašao mjesto u timu. Na startu sezone igrao je od prve minute protiv novog prvoligaša Volendama, a upisao je i asistenciju u 60. minuti za Tielemansa. Hamulić je to učinio na veoma atraktivan način, petom, a navijači su zadovoljni njegovom partijom.

Majstorska asistencija Hamulića petom na otvaranju sezone (VIDEO)

5.  Anel Ahmedhodžić: (Sheffield United 0:1 Crystal Palace): Ahmedhodžić neće po najboljem pamtiti debi u najjačoj ligi svijeta, ali je i pored poraza svoje ekipe pružio veoma dobru partiju. Istakao se talentovani bh. fudbaler sa nekoliko veoma dobrih partija, a navijače je još jednom oduševio požrtvovanošću. Od njega se očekuje mnogo u nastavku sezone.

Action Images via Reuters/Craig Brough

6. Gojko Cimirot  (Al Feiha 3:1 Al Khaleej): Bivši fudbaler Sarajeva je poput mnogih velikih zvijezda ovoga ljeta evropski fudbal zamijenio onim saudijskim. Potpisao je za Al Feihu, a čini se kako se snašao na sjajan način. U pobjedi svoje ekipe nad Al Khaleejem bio je jedan od najboljih pojedinaca, a upisao je i asistenciju. Igrao je do 77. minute kada ga je zamijenio Zidan. S druge strane za Al Khaleej je nastupio reprezentativni golman Ibrahim Šehić, a prema “Flash Scoreu” iskusni čuvar mreže bio je najlošije ocijenjeni fudbaler.

7. Haris Tabaković (Jena 0:5 Hertha): Tabaković je jedan od potencijalnih reprezentativaca BiH. Nakon sezone života u bečkoj Austriji potpisao je za Herthu i nastavio je tamo gdje je stao. U prvoj rundi Kupa Njemačke pružio je sjajnu partiju postigao je gol i upisao asistenciju. Sigurno je da će Tabaković biti na radaru Mehe Kodre pred predstojeće mečeve Zmajeva. Treba istaći da je reprezentativac BiH Smail Prevljak također nastupio za Herthu. Ušao je u igru u 70. minuti kada je zamijenio Tabakovića. Prevljak još uvijek čeka na prvijenac u dresu berlinskog velikana.

8. Amar Dedić (Salzburg 2:2 Austria Vienna): Dedić slovi za jednog od najtalentovanijih bekova u Evropi. Nastavio je sa sjajnim partijama i u novoj sezoni. Odigrao je cijeli meč u pobjedi svoje ekipe, upisao “Clean Sheet”, a prodorima je još jednom izluđivao protivničke fudbalere. Sigurno je da će ovo biti još jedna veoma obećavajuća sezona za našeg fudbalera. Povezivao se i ovoga ljeta sa brojnim klubovima, ali čini se kako će ipak ostati u dresu austrijskog velikana.

9. Nemanja Bilbija (Zrinjski 6:2 Breidablik): Nije nastupao Zrinjski prethodnog vikenda, a samim tim nije ni Nemanja, ali bilo bi šteta ne prisjetiti se još jednom sjajne partije našeg tima u trećem pretkolu Lige Evrope. Bilbija je još jednom bio jedan do glavnih protagonista pobjede Plemića, a upisao je pogodak i asistenciju. Nastavio je reprezentativac BiH tamo gdje je stao prošle sezone.

N1/F.Z.

10. Sanjin Prcić (Strasbourg 2:1 Lyon): Imao je Prcić brojne ponude ovog ljeta, ali se ipak odlučio ostati u Strasborugu i to se za sada čini kao sjajan potez. Prcić je protiv Lyona počeo meč od prve minute i pružio sjajnu partiju. Dirigovao je veznim redom svoje ekipe, osvojio brojne duele na sredini, ali i pokrenuo brojne napade. To mu je donijelo i epitet jednog od najboljih igrača susreta, a igru je napustio u 81. minuti kada ga je zamijenio Angelo.

PATRICK HERTZOG / AFP

Treba istaći i debi Dala Varešanovića za Rizespor, ali i odličnu partiju Jusufa Gazibegovića za Sturm, kao i odličan nastup Asmira Begovića u pobjedi Queens Park Rangersa u pobjedi nad Cardiffom 2:1.