Društvo za ugrožene narode (GfbV) je u pismu predsjedavajućem i članovima Odbora za vanjsku politiku njemačkog Bundestaga upozorilo na “pogoršanje situacije” u Bosni i Hercegovini i izrazilo zabrinutost zbog aktivnosti visokog predstavnika Christiana Schmidta, pozivajući članove odbora ili da pokušaju "uticati" na njega ili da bude smjenjen.
U pismu predsjedavajućem Michaelu Rothu i članovima Odbora ova međunarodna organizacija navodi da pomno prati aktuelnu debatu o Schmidtovom radu u Bosni i Hercegovini, te da nakon njihovog intenzivnog rada u vezi sa BiH u posljednje tri decenije žele da iznesu svoj stav o ovoj temi.
“Molimo vas kao predsjedavajućeg i kao člana Odbora za vanjske poslove, da dugo zakašnjelu raspravu o radu visokog predstavnika vrlo ozbiljno shvatite, da ili utičete na gospodina Schmidta ili da se zalažete za to da se, nakon razmatranja svih argumenata, pronađe nova osoba za ovaj izuzetno važan zadatak”, poziva GfbV.
Zatim nude kratak pregled rada GfbV-a u vezi sa BiH, ističući da su se od agresije na državu (1992-1995) zalagali za sve žrtve i da su još u junu 1992. godine zločine nad bosanskim civilnim stanovništvom opisali kao genocid. GfbV također navodi da su bili uključeni u dokumentiranje izvještaja svjedoka za Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu i održavali radio kontakt sa okruženim bosanskim gradovima.
“U srcu Evrope za tri godine ubijeno je preko 100.000 ljudi, raseljeno je 2,2 miliona Bosanaca, a 50.000 je teško povrijeđeno. 30.000 bošnjačkih žena i djevojaka bile su žrtve silovanja i drugih oblika torture. Masakr 8.000 Bošnjaka u Srebrenici jedan je od najgorih zločina u Evropi od 1950-ih. Naše opredjeljenje je uvijek bila multietnička, multireligijska i multikulturalna Bosna i Hercegovina, u kojoj bi sve njene nacionalnosti i vjerske zajednice – Bošnjaci (Muslimani), Hrvati, Srbi, Romi, Jevreji i drugi trebali imati jednaka prava”, ističu.
“On ne jača demokrate, već opasne nacionaliste”
Dalje navode da sa zabrinutošću prate ponašanje Schmidta.
“To je uglavnom zato što uočavamo da on ne jača demokrate, već opasne nacionaliste. Rezultat su etnički nacionalizam i podjele. Dok se u Republici Srpskoj već dugo propagira i praktikuje orijentacija prema Moskvi, novi strateški pristup i planovi Bidenove administracije na Zapadnom Balkanu, koje gospodin Schmidt sprovodi u Bosni, ukazuju na opasan kurs”, navode.
“Neprihvatljivo je da se, vođeno realpolitičkim i pragmatičnim interesima, udvara Srbiji, a da se Hrvatska poziva da bude važan faktor u rješavanju zacementirane političke krize u Bosni. U međuvremenu, legitimni amandmani na bosanskohercegovački ustav se stavljaju po strani, a budućnost (već) podijeljene zemlje dovodi se u pitanje. Mnogi stručnjaci za ovu temu gledaju na ovaj razvoj situcaije sa istom zabrinutošću kao i mi”, ističu u pismu.
Zatim navode nekoliko primjera kao razloge za zabrinutost.
Navode da se Schmidt založio za promjenu izbornog zakona “čime je ojačana stranka Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine (HDZ BIH)”.
“Ona se nikada nije ogradila od ratnih zločina počinjenih u ime hrvatske paradržave “Herceg Bosne”. Naprotiv: u prošlosti su čelnici HDZ-a (Dragan Čović i Borjana Krišto) otvoreno veličali osuđenog ratnog zločinca Darija Kordića”, navodi ova organizacija, te upozorava da se u zajednicama u kojima dominira HDZ u BiH, a posebno u Mostaru, na mnogim mjestima postavljene zastave Herceg Bosne čiji su čelnici osuđenu u Hagu za zločine protiv čovječnosti..
Objašnjavaju da su ovi zločini podrazumjevali zatvaranje nehrvata u koncentracione logore Heliodrom, Dretelj, bolnicu Koštana u Stocu, Gabeli, Vojno itd.
“Odsjek GfbV-a u Bosni i Hercegovini u Sarajevu istraživao je ove zločine u saradnji sa Međunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu i uz podršku Evropske komisije u periodu od 1997. do 2001. godine. Naši izvještaji očevidaca, koje smo proslijedili (ICTY), doveli su do istrage i osude ratnih zločinaca”, ističu.
Navode da brojni stručnjaci smatraju da se pokazalo da je Schmidt svojim odlukama na dan izbora prvenstveno ojačao HDZ, te da će Čović i Kristo stoga preuzeti važne funkcije u državi, te upozoravaju da su nedavno u Čapljini osvanuli ultranacionalistički natpisi kojima se širi mržnja prema muslimanima.
Također navode da je 2020. godine premijer Hrvatske Andrej Plenković odlikovao Schmidta Ordenom Ante Starčevića.
“To je ista nagrada koju su prije njega dobili ratni zločinci Jadranko Prlić, Dario Kordić, Slobodan Praljak i drugi”, podcrtali su.
“HDZ i SNSD nisu normalne stranke”
Upozoravaju dalje da su, osim HDZ-u, Schmidtove odluke pomogle i Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, “koji stvara opasan savez sa HDZ-om protiv države Bosne i Hercegovine i negira genocid u Srebrenici”.
“HDZ i SNSD – što je ispravno zaključio i Bundestag u svojoj rezoluciji prošlog ljeta – nisu normalne stranke, već nasljednici onih snaga koje su počinile zločine u bosanskom ratu s ciljem stvaranja Velike Hrvatske i Velike Srbije. Umjerene, liberalne snage koje cijene multietničnost trebale bi biti ojačane kako bi se osigurao trajni mir. Sa nacionalistima i revizionistima na visokim funkcijama, Bosna je i dalje krhka i sklona ponovnim aktivnostima nasilja”, podcrtali su.
GfbV upozorava na “pogoršavanje situacije” u BiH, te navodi da je i Specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih naroda za promociju i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u borbi protiv terorizma, Fionnuala Ní Aoláin, izjavila nakon višednevne posjete Bosni i Hercegovini 20. januara da je veoma zabrinuta zbog “načina na koji revizionizam, poricanje, polarizacija i institucionalna retorika u Bosni i Hercegovini stvaraju uslove za rast nasilnog ekstremizma koji potencijalno može dovesti do terorizma”.
“Visoki predstavnik bi trebao poduzeti odlučne mjere kako bi se suprotstavio ovim zabrinjavajućim razvojima. Umjesto toga, on ih promovira. Stoga vas molimo da naša upozorenja shvatite ozbiljno,” navode, te dodaju da Schmidt nažalost do sada “nije adekvatno reagovao” na kritike zasnovane na činjenicama o njegovim “brojnim propustima”, uključujući “ignorisanje temeljnih presuda Evropskog suda za ljudska prava (Sejdić/Finci, Zornić i drugi)” i “stalnu diskriminaciju Jevreja, Roma i “Ostalih”.
“Sada vas molimo, dame i gospodo, da se aktivirate za multietničku, multireligijsku i multikulturalnu Bosnu. Iskoristite svoje mogućnosti da utičete na gospodina Schmidta – ili da pobrinete za promjenu na ovom važnom mjestu u uredu visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR) u Bosni. Molimo da nas obavijestite o koracima koje planirate ili ste već poduzeli u tom pravcu”, navode na kraju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare