Omar Shaban za N1: Situacija se pogoršava, nema sigurnog mjesta u Gazi

Vijesti 12. maj 202112:29 > 13:52 2 komentara
N1

Situacija na Bliskom istoku je prilično teška. Pojas Gaze se već godinama nalazi u potpunoj blokadi, palestinski parlamentarni izbori su otkazani, a posljednji sukob sa Izraelcima podsjeća na neke prethodne sukobe. O ovome, ali i aktivnostima međunarodne zajednice u intervjuu za N1 iz svog doma u Gazi govori Omar Shaban, direktor Palthink Think Tanka.

Eskalacija sukoba se desila polagano, a sve je počelo zabranom muslimanima da koriste Al-Aksa džamiju tokom ramazana, a onda se nastavilo pokušajima izbacivanja desetina palestinskih porodica iz njihovih domova u istočnom Jerusalemu, analiza je Omara Shabana, direktora PalThink Think Tanka iz Gaze.

“Ova je eskalacija počela sinoć zbog pozadine događaja koji su se u Jerusalemu odvili u protekle dvije sedmice. Palestincima nije bilo dopušteno da idu u džamiju u posljednim danima svetog mjeseca Ramazana. Oko 28 porodica živi u Jerusalemu proteklih 70 godina. Izrael ih pokušava izbaviti iz njihovih domova i da ih da naseljenicima, a što je kršenje humanitarnog i međunarodnog zakona. Palestinci su protestvovali protiv izraelskog kršenja njihove slobode, prava na molitvu i odlazak u džamiju. Jerusalem nije samo Palestincima važan, važan je svim islamskim zemljama pa čak i ….. muslimanima, koji vjeruju da bi religija trebala svima biti omogućena. Gaza, Zapadna obala, istočni Jerusalem, ima Palestinaca,uključujući i one koji su nastavili živjeti u Izraelu, zovemo ih arapskim Palestincima od 1948. Dakle, Jerusalem je kao pitanje veoma važan svima. Hamas i druge frakcije u Gazi su bili veoma ljuti i uznemireni zbog samog tretmana izraelskih policajaca i vojnika protiv palestinske molitve u Jerusalemu. Dakle, situacija se pogoršava, a razmjena je vatre između Hamasa i Izraela počela je sinoć. Neke od domaćih raketa ispaljene su iz Gaze ka nekim gradovima u Izraelu. Izrael je odgovorio tako što je ispalio nekih 200 raketa ka Gazi. Već sam rekao koliko je ljudi poginulo. Ova se situacija ponavlja u proteklih 15 godina. Gaza je prošla kroz tri velika rata. 2008. i 2009. tri sedmice, 2012. deset dana i 2014. pedeset i jedan dan; gdje je na hiljade Palestinaca, većina njih civili, ubijeno, a više od deset hiljada domova je uništeno. Još ima porodica koje su izgubile domove u tom ratu, još su bez domova i primaju pomoć. Sve vrijeme pozivamo da se okonča ovaj ciklus nasilja, time što će se riješiti izraelsko-palestinski sukob”, kazao je Shaban.

Shaban ističe da se očekuje pogoršanje sigurnosne situacije i sukoba u narednom periodu i pored činjenice da uskoro stižu bajramski praznici.

“Ne mislim da će Izraelci obraćati pažnju da li je Bajram ili nije. 2014. je rat trajao za vrijeme Ramazana i za vrijeme Bajrama. Bajram je u četvrtak u Palestini i nažalost situacija nije dobra da bi se proslavljao Bajram, ali situacija za Palestince nije bila dobra u proteklih 70 godina. Sukob je trajao i za vrijeme praznične sezone Bajrama. Ne radi se tu samo o ramazanu i Bajramu, imamo zatvorene škole, niko ne ide na posao, kod kuće sjedim proteklih nekoliko dana, ne možemo izaći, nema sigurnog mjesta u Gazi, jer pojas Gaze je veoma malen. Za one koji ne znaju, površina pojasa Gaze je 362 kilometra kvadratna, 321 kilometar, a naseljava ga dva miliona stanovnika, što Gazu

čini jednim od najgušće naseljenih područja u svijetu. 200 kvadratnih kilometara, naseljeno je sa dva miliona ljudi. Dvije trećine stanovništva u Gazi mlađe je od 30 godina, većina njih su mladi. Gaza je blokirana od 2007. kada je pokret Hamas preuzeo Gazu. Nakon sukoba palestinskih vlasti i pokreta Hamas, Izrael je uspostavio tešku blokadu Gaze”, ističe Shaban.

U videu pogledajte Shabanovu analizu političkih uticaja Benjamina Netanyahua i Mahmouda Abbasa na događaje te kakva su mu očekivanja od nove američke administracije.

 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare