RSE: Kasarna u Gacku plijen koji bi država trebala da zaštiti

Vijesti 07. maj 202417:25 0 komentara
Vojna kasarna Avtovac u Gacku (Google Earth)

Vojnu kasarnu Avtovac na jugu Bosne i Hercegovine, koja je državna imovina pod zabranom raspolaganja na osnovu odluke visokog predstavnika, lokalne vlasti Opštine Gacko uknjižile su kao svoje vlasništvo.

Kasarna sa popisa državne imovine koji je sačinila Kancelarija visokog predstavnika (OHR) 2009. godine mogla bi biti ustupljena na korištenje u ruke nepoznatog ulagača u zamjenu za investiranje od 2,5 miliona evra.

Imovina je procijenjena na više od million evra, prema podacima Opštine Gacko, i podrazumijeva kasarnu s okolnim zemljištem u gatačkom naselju Avtovac površine veće od 60.000 kvadratnih metara.

Odluku o knjiženju je donijela područna jedinica Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne odnose RS u Gacku.

Uporedo sa procesom knjiženja, od početka ove godine, lokalne vlasti u Gacku donijele su odluke kojima se državna imovina priprema za dalje ustupanje investitoru.

Kako navodi opozicija u ovoj opštini (Srpska demokratska stranka), ulagač je kompanija čiji je vlasnik državljanin Kine Hui Chens, a koja bi mogla proizvoditi solarne panele.

Iz te partije još navode da bi kasarnu, prema njihovim saznanjima, trebala preuzeti firma “SolarWin” iz Banjaluke.

Načelnik Opštine Ognjen Milinković (Savez nezavisnih socijaldemokrata proruskog lidera Milorada Dodika) za RSE nije želio reći o kom investitoru se radi.

Visoki predstavnik u BiH je prije 19 godina donio odluku o zabrani raspolaganja državnom imovnom sve dok se ne donese zakon.

U međuvremenu, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je do sada u nekoliko navrata poništio zakone u entitetu Republika Srpska (RS) koji su predviđali knjiženje državne imovine na taj bh. entitet.

Odgovor visokog predstavnika

U Kancelariji visokog predstavnika za Radio Slobodna Evropa su ponovili da ne može biti prenosa vlasništva nad državnom imovinom, sve dok se o tome ne donese regulativa u institucijama Bosne i Hercegovine.

Istakli su kako je u “najboljem slučaju” moguće privremeno korištenje “koje ne isključuje kasniji prenos vlasništva”.

“Dobit pripada državi sve dok ne postoji međusobni dogovor o novom zakonu. I dalje su neophodne detaljne analize svakog pojedinačnog slučaja i ta se pitanja trebaju uputiti nadležnim institucijama”, naveli su za RSE u OHR-u u pisanom odgovoru 24. aprila.

Dodaju kako pitanje vlasništva nad državnom imovinom i odgovornost za njeno korištenje mora biti riješeno “hitno i bez odlaganja” uz poštovanje odluka visokog predstavnika, Ustavnog suda BiH i standarda Evropske unije.

“Očekujemo, nakon gotovo trideset godina bespotrebnih prepirki, da vlasti u Bosni i Hercegovini napokon donesu zakon koji će tretirati ovo pitanje umjesto što se žale na međunarodne faktore i rade protivno Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH”, poručili su iz OHR-a.

Iz Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine nisu odgovorili na upit Radija Slobodna Evropa kako će postupiti u slučaju knjiženja državne imovine na Opštinu Gacko, te planiranog njenog daljeg otuđivanja.

Muharem Cero ističe kako su sve pravne radnje kojima se knjiži državna imovina “ništavne” do donošenja Zakona o državnoj imovini BiH.

“To praktično znači da svaka pravna radnja koja se učini u ovom slučaju, bilo prvim ili sljedećim prometovanjem je ništavna”, ističe Cero.

Cero podsjeća i da se zbog nezakonitog knjiženja državne imovine direktor Republičke uprave za geodetske i imovinske pravne poslove RS Dragan Stanković našao na američkoj ‘crnoj listi’ sankcionisanih zvaničnika.

Stanković je od 15. marta na listi sankcija Sjedinjenih Američkih Država kao osoba, obavljajući dužnost direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, odgovorna za donošenje neustavnog Zakona o imovini RS u aprilu 2022. godine kojim se predviđalo knjiženje državne imovine u vlasništvo entiteta RS.

“Zakon o imovini RS pokušao je uzurpirati državnu vlast BiH nad državnom imovinom koja se nalazi u RS, kršeći odluke Ustavnog suda BiH, Ustav BiH i zabranu raspolaganja državnom imovinom iz 2005. koju je nametnuo Ured visokog predstavnika (OHR)”, navodeno je u obrazloženju odluke o sankcijama, objavljene na stranici američke Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva za trezor SAD.

Kako je državna imovina postala opštinska?

Gradnja kasarne u Gacku je započela 1997. godine kao projekat tadašnjeg Ministarstva odbrane RS, koje je ukinuto 2005. godine kasnije kada je formirano državno ministarstvo odbrane i jedinstvena vojska na nivou BIH.

Vlada RS je 2003. godine kasarnu i zemljište ustupila Opštini Gacko. Tada je potpisan i ugovor između Ministarstva odbrane RS i ove Opštine.

No, Leon Ignjatović, šef Područne jedinice Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove RS za RSE navodi kako je proces knjiženja pokrenut tek prije godinu dana, a rješenje o vlasništvu je doneseno prije dva mjeseca.

Ignjatović navodi da je on potpisao rješenje o knjiženju, te da je kao osnov poslužio ugovor koji je sa Opštinom Gacko potpisalo nekadašnje Ministarstvo odbrane RS.

“Dostavljen je zahtjev za uknjižbu i dostavljen je ugovor, dostavljeni zemljišno-knjižni izvadci. Mi smo donijeli rješenje prije dva mjeseca. Istovremeno je paralelno sproveden i postupak javnog izlaganja (usklađivanje zemljišnih knjiga) i komisija je donijela identično rješenje”, rekao je Ignjatović.

On je istakao kako je zahtjev za knjiženje podnijelo Pravobranilaštvo RS.

Nije odgovorio na upit RSE na osnovu kog zakona je vršeno knjiženje, s obzirom da se radi o imovini kojom je zabranjeno raspolagati u skladu sa državnim zakonom.

Na pitanje šta ukoliko vlasništvo Opštine nad kasarnom bude osporeno, s obzirom da se radi o imovini koja je zavedena kao državna, Ignjatović, također, nije želio odgovoriti.

“Pa, sad ja…pravo da vam kažem, nisam ja neki pravni ekspert”, rekao je Ignjatović za RSE.

U Pravobranilaštvu Republike Srpske za RSE su naveli kako je “na osnovu uvida u vlasničke evidencije”, kasarna u Avtovcu u vlasništvu Opštine Gacko na osnovu odluke iz 2003. godine.

“Vlasništvo se zasniva na osnovu zakona”, rekli su u Pravobranilaštvu RS za RSE, ne navodeći na koji zakon misle.

Istakli su i kako devastirani objekat ne predstavlja perspektivnu vojnu imovinu na osnovu bilo kog dokumenta.

U toj instituciji su rekli i kako za sada nisu razmatrali daljnji prenos vlasništva nad kasarnom.

Pravobranilaštvo RS, prema odluci Skupštine opštine, mora da odobri opštini ustupanje kasarne investitoru.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!