Championship sve bliži: Čekićari zakucali Leeds, slavi Everton

Nogomet 21. maj 202316:52 0 komentara
Action Images via Reuters/Andrew Couldridge

Fudbaleri West Hama pobijedili su poslije preokreta tim Leeds Uniteda u utakmici pretposlednjeg 37. kola Premier lige i goste iz Jorkšira približili selidbi u Championship .

Meč na stadionu West Hama u Londonu završen je rezultatom 3:1.

West Ham je prebrinuo brige oko opstanka i tokom sedmice obezbijedio finale UEFA Lige konferencije, pa su njegovi igrači mogli rasterećeni i mnogo mirniji da uđu u ovaj duel. S druge strane, gosti iz Jorkšira su meč počeli iz zone ispadanja, kao treći otpozadi i tu su i ostali.

Poveli su gosti sjajnim pogotkom Rodriga u 17. minutu pošto je dojučerašnji fudbaler Juventusa Amerikanac Weston McKennie daleko ubacio loptu iz auta, a Španac je bukvalno zakucao iza leđa golmana Vest Hema Lukasa Fabijanskog.

Izjednačili su Čekićari u 31. minutu posle akcije Jarroda Bowena, prebacio je loptu na drugu stativu odakle je Declan Rice proslijedio u mrežu – 1:1.

Asistent kod prvog gola, bio je strijelac kod drugog: Danny Ings ga je sjajno proigrao u 72. minutu, a Bowen lijevom nogom poslao loptu u suprotan ugao. Konačan rezultat postavio je Argentinac Manuel Lancini u 90+4. minutu – 3:1!

Ovom rezultatu najviše su se obradovali navijači Evertona. Leeds je ostao na 18. mjestu i samo sreća u posljednjem kolu može mu donijeti opstanak u Premier ligi. Tim Sama Allarycea je treći otpozadi sa dva boda manje od Evertona, prvog tima iznad zone ispadanja. Također ima samo bod više od Leicestera, koji još nije odigrao svoj meč pretposljednjeg kola protiv Newcastlea u gostima (u ponedjeljak).

Southampton je već ispao, a još dva tima za Championship tražiće se između Evertona, Leedsa i Leicestera. U posljednjem kolu svi ugroženi timovi će biti domaćini: Leeds će dočekati Tottenham, Everton ekipu Bournemouthaa, a Leicester će ugostiti West Ham.