Prošla je (prva) decenija od Unitedova titule prvaka…

Nogomet 04. okt 202316:40 0 komentara
Reuters

Prošla je decenija od kada je Manchester United osvojio posljednju titulu prvaka Engleske, što se poklapa i sa povlačenjem jednog čovjeka iz kluba.

Kako United izgleda danas, navijači slavnog kluba ne bi trebalo da se iznenade ako prođu još dvije do naredne titule prvaka Engleske.

Nije da se nije dogodilo najtrofejnijem klubu na Ostrvu u tom trenutku.

Reuters/Craig Brough

Šesti poraz u deset utakmica od starta sezone, druge od dolaska (još jednog) menadžera „koji će promijeniti sve“, upućuje na to da ni Erik ten Hag neće uspjeti mnogo više na klupi koju je 26 godina grijao jedan čovjek i koja je potom redom nažuljala svakog od njegovih prethodnika. Od Davida Moyesa, preko Louis van Gaala, Josea Mourinha i Ole-Gunnara Solskjaera, sve do Ralfa Rangnicka.

I prođe decenija…

Uskoro će proći i decenija od kada su na Ostrvo stigla dvojica najuspešnijih menadžera u tom periodu, Pep Gvardiola u Manchester City, a Jurgen Klopp u Liverpool. U tom periodu, uprkos tome što su skupa potrošili više od dvije milijarde eura, Španac i Nijemac nisu doveli nijednog fudbalera kojeg su trenirali prije toga u Bayernu i Barceloni, odnosno Dortmundu i Mainzu.

Za godinu dana i svega tri prelazna roka od kada je stigao na „Old Trafford“ i insistirao na odustajanju od ideje sa Ralfom Rangnickom na poziciji savjetnika za sportska pitanja – što je među navijačima pozdravljeno i prepoznato kao očigledan znak autoriteta i volje da preuzme punu kontrolu nad transferima – Ten Hag je potrošio godinu dana jureći Frenkija De Jonga i usput potpisao već četvoricu igrača sa kojima je sarađivao.

Poslije Lisandra Martineza i Antonya prošlog, ovog ljeta došli su i Sofyan Amrabat i Andre Onana, o kojem se s pravom previše razgovara u Engleskoj u septembru i oktobru. Šta tek reći o Antonyu i načinu na koji se menadžeru i klubu zahvalio na velikoj šansi i časti da nosi dres Manchester Uniteda.

O specifičnosti saradnje sa holandskim trenerima i neobičnom načinu poslovanja, dovlačenju brojnih igrača, saradnika, asistenata i skauta u klubove u kojima rade, govori se odavno, a primjera ima na svim stranama. Posebno su interesantne bile nizozemske kolonije u Barceloni, bez obzira na to da li je trener Johan Cruijff, Louis van Gaal ili Ronald Koeman.

Van Gaal je u Carrington svojevremeno uveo grupu od 30 ljudi, računajući i kuhara, čime je isjekao sve veze sa „onim“ Unitedom, koji je za 26 Fergijevih godina u klubu osvojio 13 titula, otpušteni su ljudi koji su bili ne samo svjedoci, već i saborci sira Alexa Fergusona u slavnim vremenima, vojnici Uniteda koji su znali i umjeli da prepoznaju najslabije među igračima, da uvedu novajlije u Manchesterov svijet, da prenesu novim generacijama kulturu kluba i ispričaju najvažnije priče i anegdote iz prošlosti, da podsjete zvijezde ekipe šta ih čeka ponedjeljkom uveče po kiši u Stokeu i zbog čega je važno uvijek i svuda pobjeđivati Liverpool.

Svi oni morali su da odu, da bi se tobože „urušio Fergijev kult“ i izgradio moderan Manchester United.

REUTERS/David Klein

Sedmi arhitekta od 2013. do danas odlučio se za klasičan holandski pristup skautingu i pojačanjima, pa se na početku druge sezone suočava sa činjenicom da je njegov United 2023/24 nazadovao i zaličio na najgore verzije timova u post-Fergijevoj eri.

Srećom po Ten Haga, januar više nije toliko daleko, možda će uz malo sreće i povoljnih rezultata biti u prilici da dovede još neko pojačanje iz zajedničkih dana u Ajaxu, Utrechtu ili Go Ahead Eaglesu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

PROČITAJTE JOŠ:

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!