Oglas

Ponos države: Egipat gradi novu prijestolnicu

author
N1 AUTHOR
14. mar. 2015. 17:30
>
18:21
h_51842438
EPA | EPA

Egipatska vlada saopštila je da planira da istočno od Kaira izgradi novu prijestolnicu, a projekat bi trebalo da košta 45 milijardi dolara i da bude završen za najkasnije sedam godina.

Oglas

[caption id="attachment_100762" align="alignnone" width="750"]

Ministar za stambena pitanja Mustafa Madbuli izjavio je da je cilj vlade da u narednih 40 godina smanji zagušenja saobraćaja i prenaseljenost u Kairu.

Madbuli je naveo da glavni grad Egipta ima oko 18 miliona stanovnika i da se predviđa da će za četiri decenije ta brojka biti udvostručena. Prema njegovim riječima, u novu prijestolnicu bit će premješteni parlament, vlada, ministarstva i strane ambasade.

Kreatori projekta planiraju da u novom, "pametnom" gradu, koji bi trebalo da bude veličine Singapura, bude skoro 2.000 osnovnih i srednjih škola i više od 600 zdravstvenih ustanova, kao i aerodrom veći od londonskog "Heathrow".

Još nije poznato kako će se zvati grad, ali BBC navodi da će nazivom podsjećati na "Shangri La". Projekat će, prema njihovim riječima, značiti otvaranje preko milion radnih mjesta.

Autori projekta kažu da je predloženo da grad bude smješten duž koridora između Kaira i Crvenog mora, što bi mu omogućilo i dobru povezanost s brodskim saobraćajem.

Alabar je rekao britanskoj televiziji da će novi grad biti "prirodni produžetak Kaira". To je fantastična prilika, podizati nešto od temelja i dizajnirati projekat imajući u vidu potrebe egipatskog naroda i vlade Egipta, dodao je on.

[caption id="attachment_100767" align="alignnone" width="750"]

Prema Alabarovim riječima, graditelji će koristiti najnaprednije tehnike, a novi grad bit će "ponos" Egipćana. Izgradnja bi trebalo da bude okončana za pet do sedam godina.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama