Policajac optužen za ubistvo crnca, protesti u Charlestonu

Svijet 08. apr 201521:21 > 21:41
EPA

Bijeli policajac koji je u Južnoj Karolini ubio nenaoružanog crnca otpušten je i optužen za ubistvo, a stanovnici North Charlestona protestuju zbog najnovijeg incidenta koji je dodatno razbuktao rasne napetosti u SAD-u, prenose svjetske agencije.

EPA
EPA
EPA
EPA
EPA

Policajac Michael Slager optužen je pošto je u javnost dospjela snimka na kojoj se vidi kako u subotu višekratno puca u leđa Waltera Scotta i potom mu na ruke stavlja lisice.

Incident je naišao na oštre osude, a FBI i ministarstvo pravosuđa pokrenuli su istragu.

“Životi crnaca su važni”, uzvikivalo je pedesetak demonstranata koji su se s lokalnim političarima okupili pred gradskom vijećnicom u North Charlestonu.

“Više ne možemo sjediti prekriženih ruku i šutjeti”, rekla je jedna demonstrantica. “Naš način da progovorimo je da izađemo na izbore”, dodala je.

Gostujući na televiziji ABC, Scottova majka Judy opisala je snimku kao “najstrašniju koju je ikada vidjela”.

“Jedva sam mogla gledati kako mi sin bespomoćno bježi da bi potom bio upucan. Srce mi je puklo”, rekla je.

Ostali članovi porodice kažu da su zahvalni što je snimka dospjela u javnost i da su vlasti brzo reagovale.

Slager je u srijedu dobio otkaz, a zapovjednik gradske policije Eddie Driggers rekao je da mu je od snimke bila “muka”.

Zaustavivši automobil radi redovne saobraćajne kontrole, Slager je osam puta pucao u leđa čovjeku koji trči, vidi se na snimci koju je New York Timesu poslao očevidac.

Na snimci se zatim vidi kako policajac mirno dolazi do vozača Waltera Scotta, čovjeka u pedesetim godinama koji ranjen leži i stavlja mu lisice. Scott je nedugo zatim podlegao povredama.

Na snimci se ni u jednom trenutku ne vidi da je ubijeni crnac bio naoružan.

Izgred se dogodio u subotu nakon saobraćajne kontrole, pošto je policajac primijetio da kočiono svjetlo na automobilu ne radi.

To je najnoviji slučaj ubistva afroamerikanaca koje su počinili bijeli policajci u SAD-u u protekloj godini i to u New Yorku, u Fergusonu u državi Missouri te u Clevelandu u Ohiju zbog čega je Amerika podijeljena, a  u raspravu o policijskom korištenju smrtonosnog oružja u rasnim odnosima uključio se i sam predsjednik Barack Obama.