Bivši šef združenog stožera SAD-a admiral Mike Mullen u intervjuu za N1 komentariše posljednju odluku predsjednika Bidena da pošalje kasetnu municiju u Ukrajinu, ponašanje američke administracije u ratu u Ukrajini, snagu ili nemoć ruskog predsjednika i vojske, ali i ruske uticaje i veze s Balkanom za koje kaže da nikada neće prestati.
Mullen je pored liderske uloge u američkom združenom stožeru imao i značajnu ulogu u NATO-u pa i iz te perspektive komentariše posljednja dešavanja oko NATO alijanse.
N1: Neko je nedavno rekao da u ovom trenutku Ukrajinci uče kako se boriti u modernom ratu. Ali u budućnosti će Zapad i NATO naučiti od Ukrajine kako se voditi rat i koje taktike treba koristiti. Da li se slažete sa tim?
MULLEN: Da, mislim da je jasno da se moderno ratovanje razvija. Vidite velike upotrebe dronova, uticaj ili nedostatak istih u cyber svijetu, vrstu tehnologije koja omogućava vrlo brz odgovor na ciljanje i kretanje, mobilnost na bojnom polju, gdje su Ukrajinci bili veličanstveni. I zapravo vidite suprotno od toga, sasvim iskreno, kod Rusa, na ono što mnogi od nas vjeruju da je iznenađujući način, da su bili toliko neadekvatni na bojnom polju s tehnologijom, da ih je mnogo manje u modernom ratovanju. Tako da mislim da ima mnogo lekcija koje učimo i koje ćemo naučiti za budućnost u smislu načina na koji će se ratovi voditi. Posljednja stvar koju bih rekao o ratovima je da ne možete predvidjeti kako će se odvijati. Ne možete predvidjeti ishode same po sebi. Trenutno se vodi velika rasprava o ukrajinskoj kontraofanzivi. Kada će se to dogoditi, kako će biti, koliko će biti veliko? Ne znam odgovor na to, iskreno. Ipak, na osnovu učinka u posljednjih 18 mjeseci ili skoro 18 mjeseci, mislim da će Ukrajinci proći veoma dobro. Dajem im nevjerovatnu količinu poštovanja.
N1: Kada vidite da oni polažu svoje povjerenje nekome kao što je gospodin Prigožin i njegovu u osnovi privatnu vojsku, šta Vam to govori kao vojnom licu, u kakvom je stanju njihova vojska? I ako je privatna vojska sa plaćenicima, silovateljima, ubicama efikasnija od vojske koja bi trebala biti šta, druga ili treća u svijetu sa Sjedinjenim Državama, Kinom.
MULLEN: Mislim da je činjenica da ono što smo mislili da će Rusija biti i ono što su oni, previše potpuno različiti. Zato više nisu ni drugi ni treći u svijetu, možda po veličini, ali u smislu sposobnosti i modernog ratovanja, borbene sposobnosti, nisu. To je veoma teško, kao što znate bolje od mene, veoma je teško razlučiti šta se dogodilo, posebno nedavno sa Prigožinom i njegovom vojskom plaćenika i šta to zaista znači. Vjerujem da predsjednik Putin drži ove zaraćene frakcije, ako hoćete, unutar Rusije za gušu jedni drugima kao način da održi svoju bazu moći, ako hoćete. Vidjeli ste analizu Prigožina vikenda, i sasvim iskreno, analiza je posvuda. Vidio sam jednu analizu od deset različitih eksperata, citiram, bio je pun spektar u smislu onoga što se zapravo dogodilo. Tako da mislim da će proći neko vrijeme prije nego saznamo šta se dogodilo. Ali mislim da je Putinova snaga istorijski bila po volji oligarha i ovih različitih frakcija, uključujući trenutnu vojsku u Rusiji, na način koji ga održava na vlasti. Kako se to odvija, šta se zapravo dogodilo prije dvije sedmice i kako se to odigrava na duge staze, mislim da je još uvijek prerano da se to zaista razumije.
N1: Ali ako ne pobijede u Ukrajini ili ako izgube u Ukrajini, da li mislite ili ne mislite da bi mogli da pokušaju da destabilizuju region Zapadnog Balkana kao, ne znam, osvetu Zapadu za nešto šta se radi u Ukrajini?
MULLEN: Putin sada ima pune ruke posla, nema sumnje. Mnogi od nas na Zapadu zapravo ne znaju detalje toga unutra, jer je to prilično neprozirna administracija pod Putinom. Ali mislim da je njegov glavni napor trenutno jasno usmjeren na sve što je u vezi s tim. Ono što me plaši kod Putina je nuklearna sposobnost. I brinem da će biti zarobljen, a ja sam možda dovoljno star i dovoljno dugo da sam onaj koji vjeruje da to nije van stola. Uprkos činjenici da je Kina, navodno da je Xi Jinping rekao Putinu da ne koristi nuklearno oružje, ja mu uopšte ne vjerujem. Dakle, zadržavanje toga, osiguravanje da on ne pobijedi, citiram u Ukrajini, mislim da je kritično. A šta će se onda desiti poslije toga, veoma je teško predvidjeti. Ne mislim da će istorijske veze nestati. Šta će Rusija postati nakon Putina i to će se desiti negdje u narednih 20 ili 30 godina, mislim da je otvoreno pitanje. Ali mislim da oni nikada ne gube svoju istoriju. Nikada ne gube veze. Da li će ih koristiti konstruktivno ili za destabilizaciju, mislim da je otvoreno pitanje. Ako je prošlost prolog, mislim da je vjerovatnije da će ovo drugo nastaviti s pokušajima destabilizacije gdje god mogu, uključujući i Balkan.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!