Njemački mediji o Zlatku Hasanbegoviću: Divi se ustašama

Regija 29. jan 201615:27 > 21:16
Patrik Macek/PIXSELL

Austrijski Der Standard Zlatka Hasanbegovića opisuje kao "historičara koji se divi fašističkim ustašama", njemački Die Tageszeitung ističe njegov nacionalistički aktivizam, a agencija DPA izvještava o "tvrdolinijašu na čelu Ministarstva kulture".

U članku naslovljenom „Preuzimanje vlade svetom vodicom i politikom štednje“ austrijski lijevoliberalni dnevnik Der Standard novu Vladu Tihomira Oreškovića opisuje kao opterećenu desničarskim ideolozima, među kojima se, uz ministra branitelja Miju Crnoju (koji je podnio ostavku) naročito pominje novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović.

„Početak vlade nastale na koalicije konzervativnog HDZ-a i nove stranke Most obilježen je Kulturkampfom. Najproblematičniji je ministar kulture Zlatko Hasanbegović, historičar koji se divi fašističkim ustašama. On želi provesti lustraciju u Hrvatskoj kojom bi se bivšim predstavnicima socijalističkog jugoslovenskog režima zabranilo obavljanje javnih dužnosti“, piše Der Standard i dodaje kako su Hasanbegovića pred Saborom dočekali protestanti.

Berlinski Die Tageszeitung pak ističe da je Hasanbegović novoj vladi stvorio loš start te se navodi kako su u Saboru protiv njegovog imenovanja govorili lijevi i liberalni poslanici, a „ispred parlamenta protestovalo se zbog Hasanbegovićeve nacionalističke ideologije“. Konstatuje se kako je „Hasanbegovićevo imenovanje samo još povećalo raskol između lijevog i desnog dijela hrvatskog društva“.

DPA piše da je nova vlada krenula „s putovanjem u ideološku prošlost“ i navodi Hasanbegovića kao primjer za to. „Novi ministar kulture izazvao je odbijanje većine hrvatske umjetničke scene. Taj je historičar poznat kao tvrdolinijaš u stvarima poput ljubavi prema domovini“, piše DPA koja citira i intendanta riječkog HNK-a Olivera Frljića koji je upozorio na to da takva politika destabilizuje hrvatsko društvo. Spominje se i registar izdajnika koji je predložio ministar branitelja Crnoja i akcija umjetničkog kolektiva Skroz koji je pokrenuo svoj Registar izdajnika kao satiričku reakciju na taj prijedlog, u koji su se ubrzo upisale hiljade ljudi.