Vlada Finske predstavila je parlamentu te zemlje izvještaj o temeljnim sigurnosnim promjenama koje su se dogodile nakon ruske invazije na Ukrajinu sa procjenom mogućih posljedica potencijalnog članstva Finske u NATO savezu, javlja CNN.
U izvještaju se navodi da bi se “prag za korištenje vojne sile u regiji Baltičkog mora povećao”, što bi pojačalo “dugoročnu stabilnost regije” u slučaju da Finska, ali i Švedska koja također razmatra ovo pitanje, postanu članice saveza.
Članstvo bi uključivalo potpisivanje temeljnih principa kolektivne odbrane NATO saveza, što znači da se napad na jednog NATO saveznika smatra napadom na sve saveznike. U slučaju Finske, u izvještaju je istaknuto da bi “najznačajniji efekat njenog mogućeg članstva u NATO-u bio to što bi Finska bila dio NATO-ove kolektivne odbrane i bila pokrivena sigurnosnim garancijama sadržanim u članu 5.”
Efekat odvraćanja koji bi bio postignut članstvom u savezu bio bi “znatno jači nego što je sada, jer bi se zasnivao na sposobnostima cijelof saveza”, a Finska “bi bila spremna da podrži druge zemlje članice NATO-a u mogućem scenariju iz člana 5”, navodi se u izvještaju vlade Finske.
Ističe se da bi moguće članstvo u NATO-u “značajno proširilo područje saveza, udvostručilo njenu kopnenu granicu s Rusijom i približilo savez strateški važnim područjima u Rusiji”, kao što su poluostrvo Kola i Sankt Peterburg.
Finska bi “težila da nastavi da održava funkcionalne odnose s Rusijom u slučaju da postane članica NATO-a”, dodaje se.
Međutim, izvještaj također sadrži upozorenje da s obzirom na “negativan stav Rusije prema proširenju NATO-a”, ako Finska podnese zahtjev za članstvo, treba biti spremna na “rizike koje je teško predvidjeti, kao što je povećanje tenzija na granici između Finske i Rusije”.
U tom slučaju bi zemlja morala “pojačati svoju spremnost da postane meta širokog spektra aktivnosti hibridnog uticaja”, navodi se.
U izvještaju se dodaje da bi “bliska saradnja između Finske i Švedske tokom mogućih procesa pridruživanja bila važna”, te da bi “istovremeni procesi pristupanja” ove dvije zemlje također mogli “olakšati pripremu i odgovor na moguću reakciju Rusije”.
U sklopu potencijalnih pregovora o članstvu, vlada navodi da bi bilo povećanoi vojno prisustvo NATO saveza u zemlji, te da “članstvo ne bi obavezalo Finsku da prihvati nuklearno oružje, stalne baze ili trupe na svojoj teritoriji”.
Ovo je, navodi se u izvještaju, slično sporazumu koji imaju Norveška i Danska, a koji ne dozvoljava “stalne trupe, baze ili nuklearno oružje saveza na njihovoj teritoriji za vrijeme mira”.
O doprinosu Finske kolektivnoj odbrani saveza pregovaralo bi se tokom procesa pristupanja, navodi se.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad